По будням с 9:00 до 18:00

06.04.2022
166

Фітофтороз помідорів: причини, методи боротьби

Плоди томатів темніють, покриваються бурими плямами, зав'язі зморщуються, а гілки і листя підгнивають, покриваючись своєрідним нальотом - це той самий фітофтороз, викликаний грибком Phitophthoriainfestans. Рослину треба рятувати, як тільки помітили перші ознаки, інакше врожаю не бачити.

Причини виникнення фітофторозу

Спори грибка можуть жити в ґрунті, вони стійкі до зимових холодів, переносяться від зараженої рослини до здорової через кореневу систему. Ось чому важливо не вибирати для томатів місця, де торік виростали схильні до фітофторозу культури (картопля, баклажани та ін.).

Сприятливе середовище для розвитку фітофторозу:

  • недостатня циркуляція повітря;
  • надлишок вологи;
  • непридатний температурний режим (наприклад, наприкінці літа вдень спекотно, а вночі холодно).

Якщо під час поливу на листя помідорів постійно потраплятиме вода, це теж може спровокувати активізацію грибка. Найкраще підходить для культури система краплинного зрошення, яка передбачає доставку вологи безпосередньо до коріння.

Лікування та профілактика

При виявленні ознак фітофторозу спочатку видаляємо пошкоджені частини рослини. Тепер можна проводити обробку. Чим? Ці засоби можна приготувати у домашніх умовах:

  • вапняковий розчин із додаванням мідного купоросу;
  • мильно-содовий розчин (шматок господарського мила на відро + 50 г харчової соди);
  • часникова суміш із марганцівкою;
  • розчин хлористого кальцію.

Рідину залийте в обприскувач або пульверизатор, рясно обробіть посадки точково або повністю залежно від ступеня ураження.

Більш ефективними та безпечними вважаються покупні препарати. Розроблені вони спеціально для боротьби з грибком. Найпопулярніші продукти: «Блу Бордо», «Гарт», «Квадріс», «Магнікур Фіно», «ФітоДоктор» та ін. Перевага професійних фунгіцидів - лікування не тільки фітофторозу, але й інших бактеріальних та грибкових захворювань.

Важливо! Щоб звести до мінімуму ризик ураження томатів фітофторозом, при покупці насіння віддайте перевагу гібридам, стійким до грибка (Де Барао, Дональд, Баста, Байконур та ін.).

Тепер про профілактику. Починаємо з посадки. Вибирайте світлі, добре провітрювані ділянки, де вода не застоюється. Найбільш вдалі сусіди: квасоля, базилік, салат. Полив – лише у суху погоду. У червні можна провести профілактичну обробку рослин фунгіцидами, щоби підвищити стійкість помідорів до хвороб.

Схожі статті
Написати відгук
Увага: HTML не підтримується! Використайте звичайний текст.